WordPress Temaları; Ücretsiz mi Premium mu?

Öncelikle wordpress ile sitenizi kurmaya karar vererek çok önemli bir adım atıp doğru bir karar verdiniz, buna şüpheniz olmasın. Şimdi sıra ise sitemizi zenginleştirmek de, bunu sağlayan en önemli araç ise elbette wordpress temalarıdır. Ücretsiz ve ücretli olmak üzere on binlerce wordpress teması mevcuttur, aynı zamanda temalar farklı amaçlar ve kategoriler için de uygundur. Sizin neye ihtiyacınız olabileceği adeta önceden düşünülmüştür. Öncelikle ücretsiz ve premium (ücretli) temalar hakkında biraz bilgi verelim daha sonra ”Ne zaman ücretsiz, ne zaman premium tema kullanmalı?” sorunsalına bir çözüm bulmaya çalışalım.

Ücretsiz WordPress Temaları

Adı üstünde ücretsiz olduğu için anında sitenize ekleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Cebinizden herhangi bir ücret çıkmaz, ücretsiz diye kalitesizdir gibi bir duyguya kapılmayın gayet kaliteli temalar mevcuttur. Ücretsiz bir tema kullanacaksanız Wp_Admin panelinde Görünüm>temalar bölümünde öne çıkan, popüler vb. kategorilerdeki temalara bakabilirsiniz veya isteklerinize göre arama yapabilirsiniz (örneğin menü sağda olsun, 2 kolonlu olsun, ya da kolon olmasın gibi)

Ayrıca wordpress’in kendi sitesinden şu adreste https://tr.wordpress.org/themes/ birçok tema bulabilir ve kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz bu temaları indirebilir ve yine temalar bölümünde ‘tema ekle’ kısmından ”zip” formatında yükleyebilirsiniz.

Alternatif olarak ‘Premium’ düzeyde olmasına rağmen ücretsiz olarak dağıtılan temaları kullanmak isterseniz şu adresi ziyaret edebilirsiniz: https://justfreethemes.com/best-free-wordpress-themes/

ANCAK ücretsiz wordpress teması kullanırken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Google’da çıkıp ücretsiz wordpress temaları diye aratabilirsiniz ve bazı sitelerin ücretsiz, hatta baya güzel temaları ücret almadan dağıttığını göreceksiniz. Bu temalar wordpress sitesinde eğer sergilenmiyorsa kullanmanızı tavsiye etmem. Yani ücretsiz tema tercih ederken, bilindik siteler dışında wordpress.org içeriğinden seçmenizde fayda var çünkü buraya eklenen temalar sıkı bir kontrolden geçer ve açığı var mı, link içeriyor mu, virüs vs. var mı gibi taramalardan geçebilirse eklenir. Ancak diğer sitelerden indireceğiniz bir tema için böyle bir kontrol sistemi yok, kişi sitenizi hacklemek için içine gizli kod eklemiş olabilir, kendi sitesine silemeyeceğiniz bir backlink eklemiş olabilir, tema iyi yazılmamış olabilir ve sitenizi göçertebilir vs. vs. Yani oldukça sıkıntılı günler yaşatabilir size. Ücretsiz adsense uyumlu wordpress teması dağıtıp kendine binlerce link sağlayarak ”seo” kelimesinde ilk sıralara gelen siteler var mesela, şimdi cezalandırıldı ancak etik olmayan şekilde uzun süre ekmeğini yedi kendileri.

Ücretli Temalar:

Fiyatları değişmekle birlikte çok kaliteli ve bol seçenekli, tema içinde düzenlemelere müsait premium temalar mevcuttur, bu tamamen sizin maddi durumunuza bağlı, eğer ödeyebiliyorsanız kullanmamanız için hiçbir sebep yok çünkü gerçekten güzel ve işlevsel temalar mevcut. Ancak her premium tema iyidir diye bir şey yok, normal de dahi terci edilmeyecek temaları premium diye satan çok insan var.

Ayrıca premium tema satın alarak aldığınız kişi veya site üzerinden bir hatayla karşılaştığınızda destek alma şansınız da bulunmaktadır, bu da ücretli temalar için bir artıdır.

En iyi premium temaların bulunduğu siteler ise:

  1. https://themeforest.net
  2. https://www.elegantthemes.com

Bu siteler sektörün lideridir, her çeşit ve türde tema bulabilirsiniz, fiyatlar temaya göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle yıl sonlarında birçok indirim kampanyası yaparlar.

  • Eğer ücretsiz temalar sitenizin ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa ücretsiz kullanın.
  • Ücretsiz temalar arasında bir türlü istediğiniz temayı bulamadıysanız ve bütçeniz de varsa premium tema tercih edebilirsiniz.
  • Kurmak istediğiniz site özel türde bir site ise; örneğin bir e-ticaret sitesi, ilan sitesi, sosyal medya tarzında bir site vb. ihtiyacınızı ücretsiz bir tema karşılamayabilir. Bu durumlarda premium temaları tercih etmelisiniz çünkü sonrasında destek alma şansınız da olacaktır.

WordPress temaları konusunda durum budur, tercih sizin.

yorum bırak