WordPress Nedir? WordPress Sitesi Kurmak İçin 7 Neden

WordPress dünyanın en çok tercih edilen, en popüler açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir. Daha az teknik bir yaklaşımla; sitelerinizi en az masrafla en kaliteli biçimde kurabileceğiniz, teknik bilgi gerektirmeyen, kullanımı kolay ancak bir o kadar da özellikli bir sistemdir. WordPress internet kullanıcıları için Tanrı’nın bir armağanı olarak görülmektedir.

Önceleri bir blog sistemi olarak ortaya çıkan wordpress yıllar geçtikçe o kadar gelişmiştir ki bırakın kişileri kurumların ve şirketlerin dahi tercih ettiği bir site kurma sistemine dönüşmüştür. Çünkü kurulumu ve yönetimi son derece kolaydır, neredeyse her türden sitenin kurulumuna olanak sağlamaktadır. Kim neden başka bir sistemi tercih etsin? Aslında wordpress’in ezelden beri çokça rakibi olmuştur (en ünlüsü joomla!) ancak sunduğu özellikler ve büyük gelişimi nedeniyle dünya üzerinde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi tacını hiçbir zaman bırakmamıştır.

WordPress’in özelliklerini anlatmakla bitmez ancak değerinin sizin tarafınızdan da anlaşılması adına 7 ana madde de neden sizin de web sitenizi kurarken wordpress’i tercih etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Neden WordPress?

1- WordPress Sürekli Olarak Gelişir ve Güncellenir

İnternet içindeyseniz, ister bir şirket olun ister kişi veya isterseniz de bir program, gelişmez ve değişen teknolojiye ayak uydurmazsanız yok olursunuz! Geliştiricileri bununun farkındadırGeçmişten günümüze wordpress sürekli olarak gelişmiş, yeni özellikler eklenmiştir. Ayrıca açıklar ve hatalar yapılan güncellemelerle sürekli olarak giderilmeye çalışmıştır. Yani sizin sitenizin güvenliğini wordpress sizden fazla düşünmekte ve kendi içinde sürekli gelişmektedir. Basit bir blog sistemi olarak başlayan bir sistem şuan bizlere e-ticaret, sosyal medya (evet facebook gibi), ilan, haber vb. birçok karmaşık görünen sitelerin kurulumuna dahi olanak sağlamaktadır. Yani bahsettiğimiz küçük adımlarla gelişim değil dev adımlardır.

2. WordPress En Basit Kurulum ve Yönetim Dinamiklerine Sahiptir

İster bir yazılımcı olun isterseniz de sıradan bir kullanıcı, wordpress ile sitenizi dakikalar içinde kurabilir ve son derece kolay ara yüzüyle sitenizi yönetmeye ve geliştirmeye başlayabilirsiniz. Kurulumu ve yönetiminin çok basit olmasına rağmen sunduğu özelliklerin bir hayli fazla olması wordpress’in dünya çapında kitlelerce tercih edilmesinin en büyük sebebidir.

Ayrıca wordpress tabanlı siteleri kurarken veya yönetirken herhangi zor bir teknik bilgiye, tasarım ve kodlama bilgisine ihtiyacınız yoktur.

3. Sitenizi tema, bileşen ve eklentilerle kolayca zenginleştirebilirsiniz

WordPress hazır bir sistemdir, yani tasarım ve kodlama size hazır olarak sunulur. Ancak kesinlikle bunlarla yetinmek zorunda değilsiniz! WordPress sitenizi zenginleştirmek için sizlere hazır temalar, temaları zenginleştirmek için bileşenler (kategori, sayfa, metin, reklam vb.) ve gerek sitenin genelini gerekse kodlarınızı zenginleştirmek, sitenize extra özellikler katmak için eklentiler sunar. Örneğin sitenizde bir de ufak bir forum olsa iyi mi olurdu? Bir wordpress eklentisiyle 1 dk için de bunu ekleyebilirsiniz. Veya e-ticaret mi yapmak istiyorsunuz? Tek yapmanız gereken bir e-ticaret eklentisi kurmak ve e-ticaret uyumlu bir temaya entegre etmek.

4. WordPress siteleri mobil uyumludur

Günümüz teknoloji trendlerinde akılıı telefonlar ve tabletler büyük yer tutmaktadır. Artık insanlar notebook ve masaüstü bilgisayarlar yerine her an yanlarında taşıyabildikleri akıllı telefonlar ile internete bağlanmaktadır. Hal böyle olunca ziyaretçilerin büyük çoğunluğu mobil kaynaklardan sitenizi ziyaret eder. Siteniz mobil uyumlu değilse bu ziyaret oldukça kısa sürecektir. WordPress siteleri bu problemi ortadan kaldırır ve sitenizi mobil ve tablet uyumlu olarak tasarlayabilirsiniz.

5. WordPress ile kurulan siteler SEO uyumludur

Her zaman söylemişimdir, önemli olan bir siteye sahip olmak değil, başarılı bir siteye sahip olmaktır. Dünyayı değiştirecek fikirleriniz veya satabileceğiniz binlerce ürününüz var diyelim, arama motorlarında var olamadıktan ve ziyaretçi çekemedikten sonra kime faydası ne? İşte bunun yolu arama motoru optimizasyonundan geçer. WordPress siteleri hem genel yapısı ile hem de sunmuş olduğu bazı muhteşem eklentileri ile (all in one seo pack, google sitemaps, auto ping gibi) işinizi oldukça kolaylaştırır.

6. WordPress siteleri sosyal medya uyumludur

Sosyal medya siteleri hayatımızda çok büyük yer kaplıyor, hatta vaktimizin çoğunu facebook, instagram, twitter gibi sitelerde harcıyoruz. Ayrıca bu tarz sitelerden başka sitelere milyonlarca çıkış oluyor. Çünkü kimi sayfaları takip ediyor, kimi kendisi video, haber vb. şeyler paylaşıyor. WordPress sayesinde sitenizden sosyal medya hesaplarınıza takipçi, sosyal medya hesaplarınızdan sitenize ziyaretçi akını sağlayabilirsiniz!

7. WordPress sayesinde binlerce TL’lik masraftan kurtulursunuz

Bir web sitesi yaptırmak oldukça pahalıdır. WordPress ücretsiz bir sistemdir, her şeyin ücretsiz olan kısmını kullanarak (tema, eklenti vb.) cebinizden yüklü miktarlar çıkmadan web site sahibi olabilirsiniz. Elbette isterseniz premium tema ve eklentilerden de faydalanabilirsiniz ancak bu sadece sizin elinizde!

yorum bırak