WordPress İle Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur?

WordPress’in ne kadar iyi bir sistem olduğunu ve tasarımcılara verecek binlerce liranız yoksa mutlaka wordpress’i tercih etmeniz gerektiğini diğer yazılarımda değindim. WordPress ile site kurmak oldukça basit bir işlem dizisidir ancak hiç bilmeyen kişiler için yapılması gereken ön işlemler ve ince detaylar biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden de sizlere web sitesi kurma rehberini ücretsiz olarak sunmaktayım, baştan sona wordpress sitenizi nasıl kurmanız gerektiğini bu rehber içerisinde bulabilirsiniz. Bu yazımda ise yapılacakları özet olarak aktaracağım:

Adım 1: Hosting ve Domain Edinilmesi: Domain bir sitenin kimliğidir, siz nasıl adınız sanınız olmadan var olamazsanız bir site de isimsiz düşünülemez. O yüzden ilk olarak bir domain adı ediniyoruz, bu domain adını ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz; adınız soyadınız, şirketinizin adı, keyword bir kelime vb.

Daha sonra ise sitemizin barınacağı bir hosting seçiyor ve özellikle wordpress için kolay kurulum veriyor olmasına, cpanel kullanmasına ve linux olmasına dikkat ediyoruz, detaylar web sitesi kurma rehberi içerisinde mevcut. Hosting ise sitemizin sürekli olarak online kalabilmesi ve başkaları tarafından her an ziyaret edilebilmesi için gereklidir, bir web sitenin olmazsa olmazıdır.

Adım 2: Eğer wordpress kolay kurulumuna izin veren bir yerden hosting aldıysanız işiniz son derece kolay. Sadece birkaç tıklama ile kurulum işlemini yapıyor sitemize temel görünümünü kazandırıyoruz. Bunun için öncelikle hosting aldığımız şirketin Cpanel’ine giriyor hangi servisi sunuyorsa (softaclous, quickinstall, fantastico vb.) onu kullanarak kurulum yapıyoruz.

Not: Eğer bu imkanı sunmayan bir yerden hosting aldıysanız; önce wordpress’i indirmeniz daha sonra database oluşturmanız, bu database’i wordpress içine entegre edip yüklemeniz gerekiyor. Yeni başlayanlar için oldukça zorlu bir işlem olduğundan ve vakit kaybına yol açtığından ben otomatik kuruluma izin veren bir hostingden faydalanmanız yararınıza olacaktır.

Adım 3: Sitemiz temel görünümüne kavuştu artık kendi ihtiyaç ve isteklerimize göre düzenleme vakti. Sitemizin wp-admin paneline gidiyor ve öncelikle ufak tefek ayarları yapıyoruz. Tema önemli bir kısım; burada ihtiyaç ve sitenizin olacağı kategoriye göre bir tema seçmeniz gerekiyor; örneğin bir iş makinesi sitesinde palmiye ağacı pek hoş durmaz değil mi? Burada ücretsiz veya ücretli temalardan faydalanabilirsiniz ve hoşunuza gideni kurun.

Adım 4: Tema işini de hallettiyseniz sıra geldi sayfa yazı ve kategorileri belirlemeye. Öncelikle ‘Ana sayfa, hakkımızda, iletişim’ gibi sayfalar oluşturuyoruz. Bu sayfalar her sitede standart olarak bulunmalıdır. Daha sonra kategorilerimizi belirliyoruz; bir alanda site kurmuş olsak dahi bu alt kategorilere ayrılmadığı anlamına gelmez. Mesela yemek tarifleri için bir site kurduysanız; ”Ege yemekleri, karadeniz yemekleri, et yemekleri, tatlılar vs. vs.” bir çok alt alana ayırmak faydalı olacaktır.

Adım 5: Son olarak ise yavaş yavaş içeriklerimizi yani yazı ve görsellerimizi paylaşmaya başlıyoruz. Elinizde olan tüm içeriği bir günde değil yavaş yavaş yayınlıyoruz. Yazıları yayınladıkça siteniz de daha güzel bir görüntüye zamanla kavuşacaktır.

Koskoca bir eğitim setinde anlattıklarım aslında bu adımlar; ama dediğim gibi yeni başlayan birine bu adımları anlamak zor gelebilir, o yüzden mutlaka eğitim setinden faydalanmalısınız.

2 yorumlar

  1. ahmet kılıç /

    Hocam wordpress ile ufak şirketimizin sitesini yapmak istiyoruz profesyonel gözükür mü acaba?mutlaka gözükürde biz becerebilir miyiz..

    • Elbette Ahmet Bey, sadece kendinize güvenin şuana kadar abartmıyorum binlerce kişi bu rehberle başardı, siz neden başaramayasınız?

yorum bırak