WordPress Back Up ve Güvenlik Eklentileri 2017

Web sitelerine günlerce, aylarca yeri geliyor yıllarca emek veriyoruz. Emek vermek güzeldir, karşılığını alınca daha da güzeldir ancak bir web sitesi sahibinin canını o kadar emeklerinin boşa gidip sitesinin hacklenmesi veya bir hata yüzünden sitesinin çökmesi kadar sıkacak bir şey olamaz. İnanın bana, şuan sizin için çok önemli gelmeyebilir ancak yılların emeği bir anda çöpe giderse kafanızı duvardan duvara vuracaksınız. Kafamız da sağlam kalsın sitemiz de! Bu yazımda wordpress back up (yedekleme) ve güvenlik eklentilerinden bahsedeceğim.

WordPress Back Up (Yedekleme) Eklentileri Ne İşe Yarar?

Adı üstünde o güne kadar yaptığımız tüm işlemleri, ayarları, yazıları ve görselleri yedekler ve ihtiyaç duyulması halinde anında geri yükleyebiliriz. Şöyle düşünün; bir sitenize aylarca emek verdiniz ve temanıza yeni özellikler kazandırmaya çalışırken bir anda bozdunuz. Siteniz hata verdi, şimdi ne olacak? Temayı silip yeniden yükleseniz yaptığınız ayarlar boşa gidecek, site tam oturmayacak vs. Bunun çözümü ise yedek almak; sitenin yedeklendiğinde sadece son yaptığınız işlemi kaybedersiniz, son yaptığınız işlemin de sitenizi çökerttiğini düşünürsek bu olumlu bir durumdur. Yani bugün Ağustos 20 diyelim, siteniz en son 19 Ağustos’ta yedeklenmişti. Bugün birkaç yazı girdiniz ve yaptığınız yanlış bir işlemle siteniz gitti. Yedeklemeyi yükleyerek siteyi 19 Ağustos’a geri döndürürsünüz, birkaç yazı kaybedersiniz ancak tüm siteyi kaybetmekten bin kat iyidir. Bunu bilgisayarlardaki sistem geri yüklemeye benzetebiliriz ancak farklılıklar da yok değil.

WordPress Back Up Eklentileri: (En İyiler)

Çok fazla eklenti ismi verip kafanızı karıştırmayacağım çünkü bunların hepsi temel olarak aynı şeyi yapıyor, bir tanesini kullanmanız yeterlidir.

BackWPup Eklentisi: Bu eklenti ile isterseniz site veri tabanlarını, tablolaları, görselleri, yazıları veya sitenin tamamını yedek alabiliyorsunuz. Eklenti bizlere kısmi yedekleme veya sitenin tam olarak yedeklenmesini sağlayan birçok opsiyon sunuyor. Ayrıca aldığınız yedekleri bilgisayarınıza veya FTP ile hostinginize yedekleyebilirsiniz, hangisini daha güvenli görüyorsanız artık. İsterseniz eklentinin sadece belirli günlerde yedek almasını da sağlayabilirsiniz, mesela her salı ve cuma gibi.

BackUpWordpress Eklentisi: BackWpub ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olan bu uygulamada küçük farklılıklar mevcut  o yüzden bu listeye ekledim. Yine kısmi veya tam olarak sitenizin yedeklenmesini sağlıyor ve yedeğin size otomatik olarak mail ile gönderimini sağlayabiliyorsunuz. Yedeklerin bulut hesabına kaydedilmesini (daha da güvenli hale geliyor) isterseniz ise premium hesabını satın almanız gerekiyor.

Bu iki eklentiden herhangi birini kullanmanız yeterli olacaktır.

WordPress Güvenlik Eklentileri:

Hostingler aynı zamanda sizin dosyalarınızı taşıyan bilgisayarlardır. Nasıl sizin bilgisayarınıza virüs bulaşıp hem sizi hem bilgisayarı allak bullak edebiliyorsa aynı şekilde sitelerinize de bulaşabilir. Bu yüklediğiniz bir eklenti, tema veya kötü niyetli kişilerin yaptığı işlemlerle olabilir. Ayrıca bir de hacklenmek gibi bir bela var tabi ki. WordPress güvenlik eklentilerini kullanarak sitenizi daha da güvenli hale getirebilirsiniz.

Wordfence Security: Bu eklenti, güvenlik anlamında en yaygın olarak kullanılan güvenlik eklentisidir. Wordfence site içi paylaşımlarınızı, hostindeki dosyalarınızı, görsellerinizi ve hatta yorumlara kadar sürekli olarak malware taraması yapar ve herhangi bir problem veya virüs bulduğunda sizi mail yoluyla haberdar eder.

Ayrıca zararlı gördüğü ip girişlerini otomatik engeller, yani bir program yoluyla sitenize zarar verilmeye çalışılıyorsa wordfence bunu otomatik olarak engeller. Ücretsiz bir eklenti olup premium sürümü de mevcuttur ancak ücretsiz kısmı dahi işinizi görecektir.

Sucuri Security: Sucuri aslında çoğu web site sahibinin sitesinde virüs, malware gibi casus yazılımlar var mı yok mu diye kontrol ettirdiği bir numaralı web sitesidir. Sucuri security ise bu sitenin önemli bir wordpress güvenlik eklentisidir.

Bu eklenti ile gerçek zamanlı trafiğinizi takip edebilir, değişen dosyalarınızı izleyebilir, firewall oluşturabilir ve malware taraması yapabilirsiniz.

Eklentinin diğer bir sağlam fonksiyonu ise de Sucuri Labs, Google Safe Browsing, Norton, AVG, Phish Tank, ESET, McAfee Site Advisor gibi güvenlik sistemlerinde wordpres sitenizin taramasını gerçekleştiriyor olması. Şüpheli bir durum olması durumunda size mail atarak uyarı veriyor. Böylece siteniz güvenli mi değil mi an ve an haber alabiliyorsunuz.

Daha birçok güvenlik eklentisi mevcut ancak dediğim gibi çoğu birbirinin yaptığı işi yapıyor ve bu tarz eklentiler sitenizde .htaccess gibi özel dosyalarda birçok değişiklik yaptığı için birden fazlasını aynı anda kullanmanız çeşitli kasılmalara veya hatalara neden olabilir, o yüzden bir veya iki tanesi yeterli olacaktır, çok eklenti çok güvenlik değildir, bunu da aklınızda bulundurun der güvenli siteler dilerim 🙂

 

yorum bırak