Web Sitesinden Kazanç Sağlama Yöntemleri

Web sitesi kurmak için herkesin farklı nedenleri vardır, kimisi anılarını paylaşmak ister kimisi bilgilerini aktarmak kimileri de site kurup üzerinden kazanç elde etmek. Aslına bakarsanız web sitesi sahibi olmak oldukça kazançlı bir iştir. Kazançların ne türlü olacağı ise sitenin kullanılış amacına göre değişmektedir. Mesela, bir web sitesi yapıp üretebilecekleri ürünleri sergileyen ufak çaplı şirketlerin dünyaya açılıp işlerini çok büyüttüklerine birçok kez tanık oldum. Çünkü artık global bir dünyada yaşıyoruz ve sizin yaptığınızı, sizden başkası yapamıyor veya sizin kadar kaliteli yapamıyor olabilir. Bu durumda adınızı duyurmak bir web sitesi kurmak kadar kolay. Tabi ki bu durumlar şirketler için geçerli bizim esas konumuz ise kişilerin internetten nasıl kazançlar elde edebilecekleri üzerine. İşte bazı yöntemler:

– Google Adsense ile Reklam Kazançları

En sık başvurulan site kazanç yöntemidir. Çünkü küçük veya büyük en garanti kazanç kapısı google adsense dir. Google çok iyi bir patrondur, ödemelerinizi geciktirmez, ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok kazanırsınız, paranızı alamama gibi bir durum söz konusu değildir, şirketin batma ihtimali de zaten malumunuz hiç yoktur 🙂 Google adsense web site sahiplerine, sitelerinin içeriğine uygun reklamlar sunarak içeriğinizden tıklama bazlı olarak para kazanmanızı sağlayan bir reklam netwörküdür. Adında da anlaşılacağı üzere Google’a bağlıdır. Tıklama başı gelen kazancın % 51’ini google web site sahiplerine öder.

Peki bu reklamlar nereden geliyor?

Google’ın ‘Google Adwords’ adında bir reklam ajansı vardır; kişiler veya şirketler bu ajans üzerinden reklam verirler. Diyelim ki bir sigorta şirketi bu ajans üzerinden reklam veriyor; siz de sigortalarla ilgili bir web sitesi sahibisiniz. Adwords aramaların üstündeki ve altındaki reklamlar haricinde bu reklamları adsense’e kayıtlı ve ilgili sitelerde de gösterir. Ziyaretçi sitenizde gezerken çıkan reklamlara tıklarsa siz de bu tıklamadan para kazanırsınız. Örneğin reklam veren tıklama başına 1 tl ödemeye razı oldu diyelim, tıklama sizin siteniz üzerinden yapılırsa bu durumda siz 0,51 tl kazanmış olursunuz, geri kalan ise google’ın kazancı.

Google adsense legal sitelerin bir numaralı gelir kaynağıdır ancak kazançlar çok farklılık göstermektedir. Para birimleri değerli ve rekabetin bol olduğu yerlerde bir tıklamadan 100 tl bile kazanan varken Türkiye gibi yerlerde bir tıklamadan 0,01 tl dahi kazanabilirsiniz. Yani kazançlar sitenizin bulunduğu alan, alanın bulunduğu rekabet ve popülerlik durumu gibi etmenlere göre şekillenir.

Not: Google artık çerez bazlı reklam gösterimine geçtiği için artık bir turizm sitesinde bir sigorta reklamı görmeniz mümkündür. Mesela daha önce sigorta aradınız şimdi ise bir turizm sitesinde İzmir’in gezilecek yerlerine bakıyorsunuz diyelim, google bu aramanızı çerezlerle kayıt altına aldığı için size sigorta teklifleri içeren bir reklam gösterebilir, eskiden ise sadece sitenin içeriği ile alakalı reklamlar gösteriliyordu.

Nasıl Kazanılır?

Öncelikle bir web site veya blog sahibi olmalısınız. Tabi biraz da olsa ziyaretçiniz olmalı. Daha sonra Google adsense’e başvuruyorsunuz, eğer adsense sitenizi incelediğinde yeterli bulursa bu isteğinizi kabul ediyor ve oluşturduğunuz reklamları sitenizde yayınlamaya başlıyorsunuz. Sonraki süreci yukarıda anlattım zaten, ne kadar tıklama o kadar kazanç.

Ne kadar kazanırım?

Bu gerçekten inanılmaz değişebilir. Günlük 3-5 TL kazananda vardır, milyonlar kazanan da tamamen sitenize, sitenin diline, bulunduğu kategoriye, ziyaretçilerin hangi ülkelerden geldiğine bağlıdır.

– Sitenizden reklam alanı satabilirsiniz

Bir diğer kazanç yöntemi ise siteden reklam alanı satmaktır. Yine sigorta üzerinden gidecek olursak; diyelim ki bu alanda başarılı bir siteniz var; siz bir şey yapmadan şirketler size ulaşacaktır ve sitenizde ‘Banner’ dediğimiz reklamlarını yayınlamanız karşılığında aylık belirli bir miktarı size öderler. Yine bu değişecektir; ziyaretçileriniz ne kadar çoksa alacağınız teklif de o kadar yüksek olacaktır.

– Ücretli Üyelik Sistemleri

Dilerseniz hiç reklamla falan uğraşmadan, tabi ki kategorisine uygun olacak şekilde ücretli üyeliklerin bulunduğu tarzda siteler kurarak her üyeden kazanç sağlayabilirsiniz.

– E-ticaret Siteleri

Eğer bir şirketseniz ve satacak ürünleriniz varsa bunu internet ortamına taşıyarak ürünlerinizi satabilir ve çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Kazanç olanakları bunlarla sınırlı değil elbet ancak daha fazla uzatmamak adına diğer yöntemleri başka yazılarda yayımlayacağım.

yorum bırak