Web Sitelerinin Mobil Uyumlu Olmasının Önemi

Eskiden olsa bu çok önemli bir konu değildi hatta birçok webmasterın aklından bile geçen bir şey değildi. 3-5 mobil kullanıcı için tasarımı yeniden değiştirmek günlerce uğraşmak zor gelirdi ve dediğim gibi çok da gerekli değildi. Çünkü eskiden sitelere mobilden giriş yapanların sayısı yok denecek kadar azdı, eski cep telefonlarını hatırlayan bilir hepsinde interent vs. mevcuttu ancak internette dolaşmak çok pahalıydı, wifi ile bağlansanız dahi girmesi çok uzun sürüyordu. Haliyle keyifli bir internet gezintisi için masaüstü bilgisayarlar ve laptoplar kullanılıyordu.

Artık bu durum değişti!

Teknolojinin ve bilgisayarların ‘cebimize sığması’ yeni trendleri de beraberinde getirdi. Akıllı telefonlar çıktığından beri internet aleminde birçok şey değişti ve yenilendi, bu yeniliklere ayak uyduranlar ayakta kalırken ayak uyduramayanlar yok oldular. Artık akıllı telefonlar neredeyse bilgisayarların sundukları özellikleri sunmaya başladılar, hız konusunda oldukça iyiler ve hal böyle olunca insanlar evdeki emektarı değil fişek gibi hızlı akıllı telefonları internette gezmek için kullanmaya başladılar. Yani mobil ziyaretçiler her zamankinden daha fazla hale geldi.

Teknolojinin gelişiminin konumuzla ne alakası var?

Çok alakası var. Başarılı bir web site sahibi olacaksanız önce günümüz trendlerini anlamalı ve atacağınız her adımı ona göre atmalısınız. Benim birçok sitem var ve bu siteleri sürekli gözetim altında tutuyorum. Site türüne göre değişmekle birlikte mobil ziyaretlerin yüzdesi artık % 50 civarını geçti bile. Hatta sosyal medya, google, haber siteleri gibi siteler için bu oranlar daha da yüksek % 70-80 lere çıkıyor. Bu durumdan dolayı bakın dikkat edin büyük siteler sitelerini mobil uyumlu hale getirmekle kalmıyor, artık hepsinin bir uygulaması mevcut. Neden? Çünkü mobilden gelen büyük ziyaretçi kitlesini kaçırmak istemiyorlar, çünkü artık günümüzün trendi bu.

Bu sebeplerden ötürü kuracağınız veya kurduracağınız web sitesi mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Sitenizi wordpress ile kuruyorsanız şanslınız; zaten mobil uyumlu temaları kullanabilir ancak bunun için geç kaldıysanız eklentiler ile sitenizi mobil uyumlu bir hale getirebilirsiniz. Diğer siteler için ise durum vahim; özellikle başkalarına kurduranlar büyük maliyetlerle karşılaşabilir. Sizlere tavsiyem sitenizi mobil uyumlu hale getirmekle kalmayıp uygulamasını da yaptırın, birçok kişi site mobil uygulamalarını 50-150 TL gibi rakamlara yapmaktadır, bu ücreti ödeyip karşılığını fazlasıyla almanız son derece mümkün.

SEO açısından Mobil Site:

Bunun ne kadar önemli ve tehlikeli olduğunu başımdan geçen bir olayla anlatayım ki sizde durumun vahimiyetini anlayın: Google yenilikleri çıkaran ve uygulayan bir oluşum burası gerçek, mobil uyumlu olmayan çok eskiden kalma html ile kodladığım yaklaşık 10 senelik bir web sitem vardı. Google 3-4 yıldan beri google webmaster tools aracılığıyla bana sitemin mobil uyumlu hale getirmem gerektiğini içeren mesajlar gönderiyordu. Önceleri çok önemsemedim ancak mesajlar sıklaştı ve ‘mobil aramalarda gerilerde kalacağı’ direkt google tarafından bana bildirildi. Yani google diyordu ki ya mobil uyumlu hale getirirsin ya da siten olması gerektiği yerlerde olamaz!

İşte seo açısından da mobil uyumlu site bu kadar önemli. Merak edenler için o sitemi maalesef mobil uyumlu hale getirmedim çünkü dediğim gibi html ile tasarlamıştım ve o kadar uğraş verecek vaktim olmadığı için o siteyi gözden çıkartmak zorunda kaldım. Ama diğer sitelerimi (wordpress olanları) hemen mobil uyumlu hale getirdim ve bir daha wordpress haricinde site kurmadım 🙂

yorum bırak