Web Site Kurma Yollları 2017

web site kurma yolları

Bir web sitesi kurmanın birden fazla yolu mevcuttur, herkes kendi bilgi dağarcığına göre en uygun olanı seçmekle yükümlüdür. Mesela bir yazılımcının hazır sistemleri kullanmasını bekleyemezsiniz ve hatta müşterisine hazır yazılım kullanarak web sitesi tasarlarsa ilgili kişi kendini kandırılmış hissedebilir. Aynı şekilde web site kurmak isteyen sıradan bir kişinin de photoshopla site tasarlayıp bunu php ile kodlamasını da bekleyemezsiniz. Bu yazıyı okuduğunuza göre kodlama, yazılım vb. bilgisi olmayan ve kısa sürede bir web site sahibi olmayı isteyen biri olduğunuzu farz ediyorum; web site kurmanın birçok yolu vardır ancak bu yollar yanlış, doğru ve bilgi gerektiren yollar olabilir:

1. Web Tasarım ve Kodlama ile Site Kurmak: (Teknik bilgi gerektirir) Öncelikle hayal dünyanıza göre bir tasarım ortaya koyarsınız, bu genelde photoshop programı ile yapılır. Menüler nerede olacak, renkler, sitenin ana şablonu, logo, genel çizgi tasarımları vb. özellikler öncelikle çizilir. Daha sonra ise bu tasarım php, asp, html5 gibi bir dille kodlara aktarılır ve ayrıyetten yönetim paneli oluşturulur. Yani ortaya sıfırdan bir ürün koyarsınız, kulağa ne kadar hoş gelse de gördüğünüz gibi teknik bilgi gerektirir.

2. Ücretsiz Web Siteleri: (Önerilmez) Piyasada bu işlerden anlamayan insanları hemen kapmak üzere kurulmuş bu tarz bir çok site mevcut. Bir kere kurduğunuz ‘şey’ bir web sitesi değil, sadece hazır bir tasarım ve subdomain üzerine kurulmuş, size hiçbir faydası olmayacak saçma bir sistem. Kişi birkaç tıklama da sitesini kuruyormuş ama o siteler nerede? Arayın google’da ücretsiz site kurmak diye karşınıza birçok türevi çıkacak, bir de google’da bilgi arayın hiç o sitelerin bir örneği önünüze çıkacak mı? Binlerce çöp siteyle aynı serverda bulunmak ne kadar doğru. Bu sistemler dediğim gibi aman cebimden 5 kuruş çıkmasın, ücretsizse iyidir gibi mantaliteye sahip bu işlerden hiç anlamayan ve öğrenmeye de pek hevesli olmayan kişileri hedefler ve oltaya takılan balık misali yakalar!

3. Blog Sistemleri: (Önerilir ancak tam bir ‘site’ değildir) İlla ki cebinizden hiç para çıkmasın istiyor ve kuracağınız site de normal bir blog sitesi olacaksa blog sistemlerini tercih edebilirsiniz. Örneğin blogspot.com, wordpress.com gibi sistemleri kullanarak dakikalar içinde blog sitesi sahibi olabilirsiniz. Yalnız burada kendinize ait bir domain adınız olmayacaktır, siteniz şöyle isimlenir: sizinsiteniz.blogspot.com veya sizinsiteniz.wordpress.com. Kişisel kullanımlar için idealdir, başarılı örnekleri mevcuttur ve yukarıda bahsettiğim ‘sözde’ ücretsiz web site kurma sistemlerinden bin kat daha iyidir. Harcayacak hiç paranız yoksa çok da profesyonel olmasın sorun değil diyorsanız bu sistemleri tercih edin.

4. WordPress Sitesi: (% 100 Önerilir) WordPress dünya üzerinde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Sitenizi dakikalar içinde kurabilir ve yönetmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca aralarından seçebileceğiniz binlerce tema ve eklenti sizleri beklemekte. Günümüzde bir web site sahibi olmanın en kolay ve en etkili yöntemidir. WordPress’in kendisi ücretsizdir, sizden bir ücret talep edilmez sadece siz de her web sitesi sahibi gibi siteniz için ‘Domain ve Hosting’ alırsınız. Bunlar da çok büyük paralar değildir.

Benim ve bu işleri bilen kime sorarsanız sorun sizlere tavsiye edebileceği en etkili site kurma sistemi WordPress dir. O yüzden başka yollara sapmadan biran önce doğru yola girmeniz sizin hayrınıza olacaktır.

Not: Yukarıda wordpress.com uzantılı blog sitelerinden bahsettim. Kafanız karışmasın wordpress her ikisini de sunar, ücretsiz blog (wordpress.com) ve ücretsiz site (wordpress.org).

yorum bırak