Sitenize SEO Yaparken Google Yönergelerine Neden Uymalısınız?

Eğer bir süredir web site kurmak, seo yapmak, arama motorlarında üst sıralara yükselmek gibi işlerle uğraşıyorsanız mutlaka karşınıza çeşitli ücretler karşılığında sitenize binlerce backlink verebileceğini söyleyenler, seo paketleri vs. vs. gelmiştir. Veya kendiniz sitemi hızla google’da yukarılara çıkartmalıyım anlayışını benimseyerek bazı yan yollara sapmaya meyilli olabilirsiniz. Bunu yapmadan önce bu yazıyı dikkatle okumanızda fayda var.

Öncelikle bilmeniz gereken şu; web siteniz genel olarak ve içerik bakımından gelen ziyaretçileri ve arama motorlarını tatmin etmiyorsa, gelen sitenizden anında çıkıyorsa, yükselmek için legal görünümlü ancak google gözünde tehlikeli link alma işlerine girdiyseniz; içinde bulunduğumuz dönemde ya başarısız olacaksınız ya da kısa süreli bir başarı elde edecek ve daha keyfine varamadan ondan da olacaksınız.

Web site işine giren ve özellikle web sitesinden para kazanmayı hedefleyen kişiler ki web sitenizden gelir elde etmek isteminizde en ufak bir problem yok, daha ne nedir bilmeden, sitesini tam oluşturmadan, kullanıcı memnun mu değil mi bakmadan backlink kasmaya başlıyor ve sonucunda benim sitem nereye gitti diye google’da aramalar yapıyor. Eğer başarılı bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız öncelikle sizden Google ne istiyor buna bakmanız lazım çünkü google web sitesi sahibine değil arama yapan kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmak ister ve bunu sizin siteniz sağlıyor mu diye çeşitli araçlarla ölçer.

Google Bizden Ne İstiyor?

– Google bizlerden içerik olarak okumaya/izlemeye değer yani ”kaliteli” içerikler bekliyor.

– İçerikleriniz aynı zamanda ”orjinal” olmak durumunda. Yani bu işler gidip bazı sitelerden içerikleri kopyala-yapıştır yaparak olmuyor.

– Web siteniz ”güncel” olmalı, ben zamanında şu kadar içerik eklemiştim gibi düşüncelere kapılmamanız gerekiyor.

Şimdi bu 3 maddeyi bir de kullancı bazında inceleyelim; neymiş google’ın istekleri ”kaliteli, orjinal, güncel içerik”. Peki kullanıcı ne istiyor? O da aslında bunları istemiyor mu? Kendiniz de aramalar yapıyorsunuz mutlaka, yaparken 2003 yılındaki bir bilginin sizce geçerliliği kalmış mıdır? Veya aradığınızı bir sitede bulamadınız, altındaki sitede üsttekinden kopyaladıysa sinirlenmez misiniz? Aynı şekilde; bir bilgi araştırıyorsunuz ancak karşınızda sadece içerik olsun diye popüler bir başlık konulmuş bir makale, eveleyip geveleyen bir yazar ama işe yarar hiçbir bilgi yok, ne yaparsınız? Hemen çıkarsınız bence, ben öyle yaparım.

Burada anlatmak istediğim şey şu; google web sitelerine artık kullanıcılarının gözüyle bakıyor, onlar beğenmişse daha yukarılarda olabileceğine ancak beğenmedilerse (tabi ki bunu google çerez vb. araçlarla ölçüyor diye TAHMİN ediyoruz) sizi şöyle aşağılara alayım diyor.

O yüzden web sitenizi oluşturup içeriklerinizi yayınlarken mutlaka ve mutlaka google politikalarına dikkat etmeli bu önemli 3 kurala uyduğunuza emin olmalısınız.

 

yorum bırak