Site Nasıl Kurulur?

İnsanlar çeşitli amaçlar için bir web sitesi sahibi olmak istemektedirler. Şirketler işlerini internete ve dünyaya açmak kişiler ise; para kazanmak, çeşitli fikir ve düşüncelere hizmet etmek adına bir web sitesi sahibi olmayı istemektedirler. Web sitesi kurmanın birden fazla yolu vardır; örneğin photoshop, asp, php, html vb. birçok araçla siteler kurulabildiği gibi hazır içerik sistemlerini kullanarak da web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Site nasıl kurulur? Bu soruyu uzun yıllar önce sormuş olsaydınız vereceğimiz cevaplar sınırlı ve bilmeniz ya da öğrenmeniz gereken bilgi boyutu devasa olurdu! Ancak ne mutlu bizlere ki artık wordpress var ve bunlarla uğraşmak zorunda değiliz veya başkalarına binlerce tl ödemek. WordPress’i diğer yazılarımda anlattım ancak hatırlatmak amacıyla; wordpress kurulum ve kullanım kolaylığına sahip, neredeyse bütün site türlerini kurma imkanı sağlayan (e-ticaret sitesinden blog sitesine kadar) dünyanın en popüler ve en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Öyle bir hale gelmiştir ki büyük şirketler dahi wordpress’i tercih eder hale gelmiştir. Site kurmak istiyorsanız size wordpress’den daha iyi diyebileceğim bir sistem yok, kimsenin de yok. O yüzden soruyu şöyle güncellemek istiyorum:

WordPress ile bir web sitesi nasıl kurulur?

Öncelikle sitenizin adını belirlemelisiniz. Bu site şirketinize mi ait olacak? Kişisel kullanım için mi? Yoksa bir alanda bilgiler sunacak sektörel bir site mi? (örneğin yemek tarifleri) Kişisel veya şirket kullanımı için olan sitelere isim bulmak çok kolay, ya kendi adınız olacaktır ya da şirketin adı ancak anahtar kelimelere bağlı web siteler için sıkı bir araştırma yapmalı, insanlar bu alanda google’da neler arıyor diye araştırmalı ve ona göre bir isim belirlemelisiniz. Mesela bu sitenin adı; kendisitenikur.com, hem amacına uygun hem de google’da orta derece aramaya sahip bir anahtar kelime, tercih etme sebebim de bu yüzden. Ben bu sitede insanlara site kurmayı öğretiyorum, kendi sitelerini, daha uygun bir isim olabilir miydi sizce de?

İkinci adım olarak sitemizin barınacağı bir web hosting edinmemiz gerekiyor; bu alanda oldukça fazla site vardır ancak kolay ve otomatik wordpress kurulumuna izin veren hosting şirketlerini tercih etmeniz sizi hem karmaşadan hem de vakit kaybından kurtaracaktır. Hosting edindikten sonra panelimize giriyor ve wordpress kurulumunu dakikalar içinde hallediyoruz.

Üçüncü adımda sitemizi zenginleştirmeye geçiyoruz; yine sektöre göre uyumlu olması amacıyla hangi alandaysak ona göre bir tema seçiyoruz (örneğin bir emlak sitesinde iş makinası odaklı bir temanın ne işi var?), bu alanda seçenekleriniz oldukça geniş sadece size hitap edeni seçmeli özellikle ”responsive” tasarıma sahip temaları tercih etmelisiniz. Responsive tasarım ziyaretçinin girdiği cihaza göre kendini otomatik boyutlandıran mobil ve tablet uyumlu tasarımlara verilen bir isimdir.

Dördüncü adım olarak iletişim, hakkımızda vb. sayfalarımızı, sitemizin kategorilerini ayarlıyor ve genel seo ayarlarını (başlık, açıklama, anahtar kelimeler vb.) yapıyoruz.

Son adımda ise artık içeriklerle ve insanlara neler sunmak istiyorsak ‘zamana yayarak’ paylaşıyoruz. Çok heyecanlı olabilirsiniz, elinizde paylaşacağınız ve hatta önceden hazırladığınız tonlarca içerik olabilir ancak bunları bir anda siteye girmeniz kimseye bir fayda sağlamayacaktır. Özellikle bol ziyaretçisi olan bir web sitesi istiyorsanız içeriklerinizi zamana yaymalı ve mutlaka güncel kalitesi içerikler ortaya koymalısınız.

Burada tüm bu işlemleri özet geçtim elbette, çünkü bu işlemleri en ufak detayına kadar anlattığım web sitesi kurma rehberini siz de hemen ücretsiz indirebilir ve site hayalinizi yarın değil bugün gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdaki menüden ‘HEMEN İNDİR’ sayfasına giderek web sitesi kurma rehberini indirebilirsiniz.

 

yorum bırak