Modern Bir Web sitesinde Bulunması Gerekenler

Teknoloji hızla gelişiyor ve eskiyen her şey artık popülaritesini yitiriyor. İnternet dünyasında var olmak istiyorsanız öncelikle değişime ve gelişime ayak uydurmalısınız. Eski tür statik web siteler artık tarih oldu, kullanıcılar artık farklı cihazlardan sitenize giriş yapabilmek, sosyal medya hesaplarınızı takip edebilmek istiyor. O yüzden ‘modern’ bir web siteye sahip değilseniz bile birkaç dokunuşla en azından biraz yol katedebilirsiniz.

Modern ve İşlevsel Bir Görünüm: Siteniz sadeliğini ön plana çıkartırken aynı zamanda şık olmalı, karmaşık tasarım ve koyu renklerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Aynı zamanda sitenizde ne nerede belirgin olmalı, kullanıcılar sitenizde bilgi ararken veya bir ürün ararken bulmakta zorlanmamalı. Unutmayın ziyaretçiler sitenizin mükemmel görünmesini çok fazla önemsemez onların önemsediği şey işlevleri ve kolay kullanımıdır.

Responsive Tasarım: İlk olarak 2010 yılında başlayan bu tasarım türü günümüzün adeta vazgeçilmezi haline gelmiştir. Responsive tasarım demek sitenin otomatik olarak ziyaretçinin hangi tür bir cihazdan giriş yaptığını algılayıp kendini ona göre yeniden boyutlandırması ve menüleri ona göre yeniden şekillendirmesidir. Eskiden masaüstü bilgisayarlar ve laptoplar çok kullanılıp cep telefonundan site ziyaret eden kişi sayısı çok azdı. Malumunuz teknoloji artık çok gelişti ve insanlar internete genelde akıllı telefonları ile giriyor. Bu durumdan ötürü de siteniz responsive tasarıma sahip olmalı, yani mobil ve tablet uyumlu olmalıdır. Örnek:

İletişim Formu: İnsanlar çeşitli sebeplerle size ulaşmak isteyebilirler. Telefon hizmeti dahi sunsanız bazı kişiler sizinle konuşmak değil yazışmak ister. O yüzden mutlaka bir iletişim formunuz site üzerinde olmalı.

Temel Seo Ayarları: Sitenizin genel seo ayarları, kelime araştırması yaparak, sektörünüze göre uygun bir şekilde yapılmalı, girdiğiniz tüm içerikler seo uyumlu olmalıdır.

Site Hızı: Kimse sitenize girmek için dakikalarca beklemez, siteniz hızlı olmalı ve ziyaretçi anında istediğine ulaşabilmelidir. Ağır flash tasarımlar ve animasyonlar sitenizi yavaşlatacaktır, böyle bir siteye sahipseniz zaten yeniden kurmayı düşünmelisiniz. Ayrıca kullandığınız görsellerin boyutlarını optimize ederek site hızındaki düşmeyi azaltabilirsiniz. Kalitesini bozmadan resimlerin boyutunu küçültebileceğiniz çokça program vardır.

Sosyal Medya Desteği: Web sitenizin mutlaka facebook sayfası, twitter hesabı, sektöre göre youtube hesabı gibi hesapları olmalı ve bu hesapları siteniz üzerinde de sergilemelisiniz. Böylece yeni bir gelişme olduğunda bilmek isteyen kullanıcılar rahatlıkla bu hesaplarınızı takip eder ve siz de extra hit kazanırsınız. Yani sitenizden sosyal medya hesaplarınızı, sosyal medya hesaplarınızdan da sitelerinizi desteklemelisiniz.

Statik Değil Güncel Bir Web Sitesi: Eskiden, özellikle kurumsal siteler, 3-5 sayfadan oluşan statik web siteleri ile idare ederlerdi. Şimdi ise hem google hem de ziyaretçiler sizlerden güncellik bekliyor. O yüzden birçok şirket bu durumu sitelerine bir ‘Blog’ kısmı ekleyerek halletti, sizler de yolun başındaysanız statik değil güncel bir web sitesine uygun şablonlar tercih etmeli, değilseniz blog gibi bir kısım ekleyerek sitenizi güncel tutabilirsiniz.

Günümüz internet dünyasında yer almak ve aldığınız yeri korumak her zamankinden daha zor, o yüzden bu altın değerindeki tavsiyelere mutlaka kulak vermelisiniz.

yorum bırak