Kendi Siteni Kur! Ama Nasıl?

İnternet hayatımıza gireli oldukça uzun bir zaman oldu, bu süreç içerisinde teknolojinin izin verdiği kadarıyla birçok geçişler, trendler yaşadık. Ancak internetin keşfedildiği ve yaygın olarak kullanmaya başlanıldığından beri tek değişmeyen trend web siteleri oldu! Çünkü internet demek web sitesi demek, web siteleri demek bilgi, paylaşım, hobi, eğlence demek. Web sitesi türleri değişebilir, mesela eskiden forumlar çok meşhurken şuan sosyal ağlar öne geçmiş durumda. Ancak işin özüne bakarsak, sosyal ağlar da forumlar da bir web sitesidir, sadece kategorisi farklıdır.

Hal böyle olunca insanlar uzun zamandır web sitelerine ilgi gösterir durumdalar ve yüzyıl da geçse yine de ilgi gösterecekler. Böyle bir internet çağında kişiler veya ufak/büyük şirketler farklı amaçlarla bir web sitesi sahibi olmak istiyorlar, kimisi daha çok ürün satmak istiyor, kimisi hizmet etmek istiyor, kisimi eğlence arıyor, ancak buluştukları ortak nokta: Web site!

Kendi sitemizi nasıl kurabiliriz?

Eskiden web sitesi işleri bir takım kişi ve kurumların tekelinde ve web tasarım ile birleşik haldeydi. Yani web siteler teknik bilgi gerektiren tasarım ve kodlama işlemlerinin sonucunda ortaya çıkıyordu. Hal böyle olunca da fiyatlar inanılmaz yüksek ve web sitesi sahibi olmak isteyen kişi hatrı sayılır bir miktarı gözden çıkarmak durumunda kalıyordu. Aslında web sitesi kurma anlamında değişen bir şey yok, hala web tasarım ve kodlamalar muhtacız ancak teknolojik erişilebilirlik anlamda değişen çok şey; hazır tasarımlar ve kodlar.

Bu hazır tasarım ve kodlar sayesinde sıradan bir kişi bile web sitesi veya blog kurup yönetebilmekte ve web tasarım şirketlerine olan zorunluluk, dolayısıyla ilgi de giderek azalmaktadır. Bu aşamada şöyle düşünülebilir; her web sitesi de hazır yazılımlarla kurulmaz o yüzden kod bilgisi olan kişi ve şirketlere her zaman ihtiyaç olacaktır. Doğruluk payı elbette var ancak hiç yapılmamış ve tamamen orjinal fikirler haricinde neredeyse her telden web sitesi hazır yazılımlar sayesinde kolaylıkla kurulabilmektedir. Bunların içine forum, e-ticaret siteleri, haber siteleri, sosyal ağ siteleri gibi çok karmaşık olduğunu düşünülen yazılım türleri de dahil. Ama dediğim gibi daha önce yapılmayanı yapacak ve sıfırdan kod yazdıracaksanız maaliyetlerine de katlanmak durumundasınız.

Kendi sitenizi geniş bir kategori avantajı içinde WordPress, joomla gibi hazır scripleri kullanarak kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Özellikle wordpress geçmişten günümüze hem faydalı olmuş hem de inanılmaz gelişerek neredeyse her tarz sitenin bu platform üzerinden kurulmasına ve zenginleştirilmesine (eklentilerle) imkan sağlamıştır. Bildiğiniz üzere wordpress eğitimleri sitemizde yer almaktadır, hemen indirip siz de kendi sitenizi kurabilirsiniz.

Kendi Sitemi Kurmak İçin Ne Kadar Sermayeye İhtiyacım Var?

İşte işin en güzel tarafı bu, hem kendi sitenizi kurup bir şeyler üretirken hem de masraflarınızı minimuma indirebilirsiniz. Bir web sitesi kurmak (ücretsiz bloglar haricinde, ancak çok profesyonel ve faydalı değiller) % 100 ücretsiz değildir, bir takım küçük masrafları vardır. Bunlar genel olarak domain (sitenizin adı, örn: facebook.com) ve hosting (sitenizin dosyalarının bulunduğu hiç kapanmayan bir bilgisayar düşünün) masrafları olacaktır.

Domainler uzantılarına göre 20-30 TL’ye bulmak mümkün, aynı şekilde hosting bulmak da mümkün ancak kaliteli hostingleri tercih ederek ilerde başınızın ağrımasını engelleyebilirsiniz. Hosting ücretleri çok değişkendir, senelik olarak 30-40 tl de olabilir 300-400 tl de. Ancak ne olursa olsun başkasına yaptırdığınız bir siteden çok ama çok karlıdır çünkü bu ücretleri başkasına yaptırsanız da ödemek durumundasınız, belki ilk sene olmasa bile ilerleyen senelerde sizden bu ücretler alınacaktır çünkü kimse sizden bir kere ödeme alıp yıllarca sizin domain ve hosting ücretlerinizi ödemez.

Gerçek anlamda ‘kendi’ sitenizi kurun!

Yukarıda bahsettiğim ufak ücretler dahi bazı kişilere çok gelebilmekte ve bu yüzden maalesef hiçbir getirisi ve faydası olmayan ve asla kendisinin olmayan sistemlere yönelmekteler. Subdomain dediğimiz sistemden oluşan bazı online sistemler sizlere ücretsiz site sağladığını iddia etmektedir. İsim vermek istemiyorum ancak mutlaka karşınıza çıkmıştır, mesela abg.com olsun bu site, siz sitenizi benimsitem.abg.com şeklinde açıyorsunuz. Şimdi size soruyorum google’da arama yaparken hiç bu tarz bir site çıktı mı karşınıza? Çıkmadı değil mi? Şimdi o siteyi ücretsiz değil de üstüne para verip size açtırsalar kime faydası ne?

O yüzden ufak tefek ücretlerden kaçmak için lütfen böyle uğraşlara girmeyin, bari zamanınızı boşa harcamayın. Bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız, gerçek bir web sitesi kurun ve bu site % 100 size ait ve sizin kontrolünüzde, günümüz şartlarına uygun ( siteniz.com, net, org gibi) bir site olsun.

 

yorum bırak