Hosting ve Domain Ne Demektir?

Hiç bilmeyen kişilere çok karışık ve teknik kavramlarmış gelebilir, doğaldır da sonuçta tıpta da gribin adı ‘influenza’dır, bilmediğimiz bir terim olduğu için doktor influenza olmuşsunuz dese eyvah kanser mi oldum diye düşünebiliriz 🙂 Demek istediğim her ikisi de oldukça kolay kavramlar olmasına rağmen teknik bilgi olarak gözükebilir. Bakalım açıklamaları neymiş:

Domain nedir?

Domain ya da ‘alan adı’ bir sitenin ismini ve kimliğini belirleyen, çeşitli uzantılardan oluşan (com,net, org) bir kavramdır. Site kurmanın ilk aşaması elbette bir domain almaktan geçer çünkü her şeyden önce sitemizin bir adı sanı olmalıdır. Popüler örnekler vermek gerekirse; google.com, facebook.com, haberler.com vb. bütün isimler aslında birer domainden ibarettir, noktadan sonraki kısım ise uzantıyı oluşturur.

Bir domain satın alındığında bir süre için (genelde yıllık) o sizin malınızdır ve sizden başkası bu domaini kullanamaz. Ancak başka bir kullanıcıdan transfer yoluyla satın alınabilir. Ancak genelde çok pahalıya patlar. Domain pazarı çok büyük bir pazar olup milyonlarca dolara satılan (önceden başkası tarafından alınmış) domain adresleri mevcuttur.

Neden bir domaini tescil ediyorum?

Yukarıda da söylediğim gibi, sizin nasıl bir adınız var ve insanlar sizi bu isimle biliyor, aynı şekilde domain de bir sitenin adıdır ve gerek diğer siteler gerekse insanlar sitenizi isimleriyle tanır. Diğer bir neden ise; sizin tescil ettiğiniz bir domain adının başkası tarafından kullanılamaz oluşu, bu da her kişi için gereklidir. Mesela yemek sepeti çok tuttu değil mi? Herkesin yemeksepeti.com diye site açtığını düşünün nasıl bir kaos olurdu sizce?

Hosting Nedir?

Hosting domaine göre biraz daha karışık bir kavram ancak elimden geldiğince basit şekilde aktaracağım; Bilgisayarınızda bir çok dosya mevcut değil mi? Fotoğraflar, filmler, şarkılar, e-kitaplar vs. vs. Bunların her biri aslında ‘bir dosya’dan oluşmakta ve türüne ve boyutuna göre belli bir yer kaplamakta. Bunları bilgisayarımızda tutuyoruz çünkü istediğimiz zaman bu dosyalara ulaşıyor ve o anki ihtiyacımız neyse onu hallediyoruz.

Bir web sitesi kurduğunuzda da o web sitesinin her girdisi bir dosyadır. Örneğin; logosu, tasarımı, kod dosyaları vb. Ayrıca harici yüklediğimiz yazılar ve resimler de (nasıl word’de bir yazı yazdığınızda az da olsa yer kaplıyor veya fotoğraf aktardığınızda) birer dosya. Öncelikle bu dosyaların bir yerde barınması gerekiyor değil mi? İşte bu dosyaların hepsi hostinglerde barınıyor. Bir de bilgisayarınızdan farklı olarak siz bu dosyaları kendinize değil başkalarına açıyorsunuz, sonuçta bir web sitesi başkaları tarafından ziyaret edilsin diye kurulur,siz nasıl kendi bilgisayarınızda açıp fotoğraflara bakıyorsanız, biri sitenize girdiğinde hosting sayesinde 7/24 paylaştığınız şeyleri görebilir. Umarım anlaşılır olmuştur.

Peki Neden Kendi Bilgisayarımızı Hosting Olarak Kullanmıyoruz?

Bu teknik olarak mümkün, çok fazla işi var ancak mümkün. Ancak bilgisayarınızı 7/24 açık tutabilir misiniz? Çünkü kapattığınız an siteniz ulaşılır olmayacaktır. Hostinglerin dosyaları barındıran kısmına ‘serveer’ diyoruz, bu serverlar özellikle makinalardır, yani birçok şeye göğüs gerebilir, fazla ziyaretçi geldiğinde bilgisayarınızın işletim sistemi buna dayanamayıp çökebilir. O yüzden bu tarz maceralar son derece tehlikeli ve gereksizdir, bir web sitesi isitiyorsanız bu ufak ücretleri ödemeyi de göze almalısınız. Bunu yapamayacak durumunuz olabilir, bu durumda ücretsiz bloglara yönelmenizi tavsiye ederim.

Evet arkadaşlar, elimden geldiği kadar basit ve anlaşılır haliyle sizlere hosting ve domain nedir ve neden gereklidir sorunsalını cevaplamaya çalıştım. Domain fiyatları her yerde aşağı yukarı 25-35 TL civarındadır, hosting fiyatları ise yine aynı fiyatlardan yüksek rakamlara kadar çıkar. Hosting işini çok abartmadan ancak kaliteden de ödün vermeden tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

yorum bırak