En İyi WordPress Eklentileri

Aslında en iyi wordpress eklentileri biraz yanlış bir başlık tarzı oldu çünkü en iyi wordpress eklentilerinin neler olduğu kişisel ihtiyaçlara göre değişmektedir, zaten eklentilerin amacı da kişisel ihtiyaçlara göre bir siteyi zenginleştirmektir. Örneğin wordpress sitesi üzerinden e-ticaret yapmak isteyen bir kişi için wordpress e-commerce eklentisinden daha iyi bir eklenti düşünülemezken böyle bir amacı olmayan bir kişi için e-commerce eklentisi gereksiz bir eklentidir. Yani burada kişisel ihtiyaçlar bizim için hangi eklentilerin en iyileri olduğunu ortaya koyuyor ancak bazı eklentiler var ki her tür sitede bulunması son derece faydalı; benim bu makalede değineceğim eklentiler de onlar oluyor.

WordPress Eklentisi Nedir?

WordPress bazı temel özellikleri verir ancak bazılarını kişilerin kendisine bırakır. Temel olarak wordpress sitesinin içinde bulunmayan ancak kişisel istek ve ihtiyaçlara göre sonradan siteye bir iki tıklamayla entegre edilebilen özelliklere eklenti diyoruz, adından da anlaşılıyor zaten.

Örneğin e-ticaret yapmak isteyen bir kişi sitesini kurdu, e-ticaret uyumlu bir tema da yükledi ancak satışları nasıl yapacak? Ürün açıklaması, miktar, renk, fiyat vb. bilgileri de girmesi gerektiği için e-commerce teması burada imda da yetişiyor ve kişi sitesini düzgün bir e-ticaret sitesine çevirebiliyor. Bu örnekler çoğaltılabilir ancak en bariz örneği budur.

En İyi WordPress Eklentileri

Aşağıda saydığım wordpress eklentileri her siteye uygundur ve bulunması oldukça faydalıdır:

– Jetpack Eklentisi: Çok fazla fonksiyona sahiptir; siteniz mobil uyumlu değilse mobil uyumlu yapar, her yazının altına paylaş butonları ekler, ziyaretçi istatistiklerini takip, iletişim formu gibi her biri aslında ayrı ayrı eklentiler gerektiren işlemleri tek bir eklenti yapabilmektedir. Bu özelliklerden kullanmak istemediklerinizi de kapatabilirsiniz yani tamamen yönetilebilir.

– All in One Seo Pack Eklentisi: Sitenize seo yapma konusunda size sürekli yardımcı olur. Kendi paneli üzerinden hem sitenizin genel seo ayarlarını yapabilirsiniz hem de yapacağınız ayarlar ile her yazınız seo dostu olarak yayımlanır. Aynı zamanda başlık, açıklama, anahtar kelimeler gibi alanlar için size nasıl kullanmanız gerektiğine dair tavsiyeler verir.

– Wp Super Cache Eklentisi: Bir kullanıcı sitenize girdiğinde aslında bir anda tasarım, logo, kullandığınız görsel ve yazılar ona ‘bağlanır’. Yani her siteye giren belirli miktarda bir download yapar. Mutlaka bir şeyler indirmişsinizdir internetten, boyutu yüksek dosyalar geç iniyor değil mi? Aynı şekilde tasarımınız ağır ve kullandığınız görsellerin boyutu büyükse bağlanması biraz zaman alabilir bu da ziyaretçiyi kaçırabilir. İşte wp super cache eklentisi siteyi ön belleğe alıp küçülterek gelen ziyaretçinin hızlı bir şekilde siteye giriş yapabilmesini sağlar, bu yüzden çok değerlidir ve milyonlarca kuruluma sahiptir.

– A-kısmet eklentisi: Bir web site sahibi olduğunuzda (özellikle wordpress hedef alınıyor) sizi en çok rahatsız edecek konulardan bir tanesi spam yorumlar. Otomatik yazılımlarla backlink çekme amaçlı olan bu spam yorumlar bir süre sonra sizi çok rahatsız edecek otomatik onayı kapatmış olsanız bile gerçek yorumları aradan seçmeye çalışmak sizin için oldukça yorucu olacaktır. Akısmet buna son verir! Spam yorumların neredeyse % 90’ını engeller ve siz görmeden bunları siler ve spam yorum yapılmasını engellemeye çalışır. Sitenizde mutlaka bulunması gereken bir eklentidir.

Başka bir yazıda wordpress yedek alma ve güvenlik eklentilerinden de bahsedeceğim. Ancak başlangıç olarak siteniz hangi türde olursa olsun bu eklentileri kurmak ve kullanmak yararınıza olacaktır.

1 yorum

  1. Ayşe öner /

    Söylediğiniz eklentilerin çoğu vardı bende ama jetpack gerçekten hayat kurtarıyormuş sitemi mobil uyumlu yaptım çok teşekkürler

yorum bırak