En İyi 7 WordPress Seo Eklentileri 2017

Dünyadaki web site sahiplerinin ve genel blog sahiplerinin % 50’sinden fazlası wordpress kullanmaktadır. Bunun kullanım ve kurulum kolaylığı, seo uyumu, fonksiyonel eklentiler gibi sebepleri mevcut. Dünya üzerindeki web site sayısının 1 milyara yaklaştığı söylenmektedir yani neredeyse dünya nüfusunun 1/6’sı civarında web site mevcut, haliyle bunlarla rekabet etmek kolay olmasa gerek. Bırakın tüm siteleri kendi alanınızdaki sitelerle rekabet etmek bile oldukça zor, özellikle wikipedia, youtube, haber siteleri gibi milyonların ziyaret ettiği web sitelerine dokunamıyoruz bile. Ancak pasta büyük ve herkesin alabileceği bir dilim mevcut, ancak o dilimin ne kadar büyük olacağına sizin yaptığınız çalışmalar karar verecektir.

Bir wordpress web sitesi sahibiyseniz mutlaka siz de wordpress seo eklentilerini duymuşsunuzdur; ancak gidip tüm seo eklentilerini kurmak mantıksızdır çünkü bazıları birbirinin alternatifidir ve bazılarının sunmuş olduğu tek özelliği tek bir eklenti çoklu olarak sunabilmektedir (bkz. jetpack). Çok fazla eklenti siteyi yorar ve birbiriyle çatışmalara yol açabilir, o yüzden sadece sitenize faydalı olacak seo eklentilerini ve birbirinin alternatifi olmayan eklentileri tercih etmeniz tavsiye olunur.

En İyi WordPress Eklentileri:

1. Jetpack:

Aslında temel olarak bir seo eklentisi değildir! O zaman neden bu listenin en başında? Çünkü çoklu fonksiyonlara sahip bir eklentidir kendisi, direkt seo eklentisi olmasa da seo anlamında sitenize büyük katkılar sağlar. Mesela mobil olmayan sitenizi mobil hale getirir (arama motorları için çok önemli), sitenize otomatik olarak sitemap oluşturur, her yazınızın altında ilgili yazılar gibi bir bölüm koyarak ziyaretçiyi sitede tutmayı amaçlar, her yazınıza otomatik olarak sosyal medyada paylaşma butonları koyar, bu da seo için ‘günümüzde’ son derece önemlidir, yani sosyal medyada çok paylaşılan siteler arama motorlarında hızla yukarıya çıkmaktadırlar.

Yani gördüğünüz gibi SEO her yere başlık, açıklama, anahtar kelime vs. ekleyerek (tabi bunlar da gerekli) olmuyor, günümüz internet dünyasında olmuyor daha doğrusu. Sosyal medyanın ve mobil cihazların (akıllı telefonlar) domine ettiği bir internet dünyasında yaşarken bunlara odaklanan bir eklentiden daha iyi bir seo eklentisi olabilir mi? Birçok yere bakın, çoğu kişi Jetpack’i över ancak seo eklentisi olarak sunmaz, bence ise Jetpack en iyi seo eklentisidir.

2. All in One Seo Pack: Bu eklenti sizlere sitenizin genel seo ayarlarını ve her sayfada, her yazıda, her kategoride nasıl bir plan izleyeceğinizi önceden ayarlama ve uygulama imkanı sunar. Aynı zamanda size tavsiyeler verir; mesela başlığınızı şu kadar sayıda karakterle sınırlandırın gibi. En iyi kullanım alanı ayarlarını düzgün bir şekilde yaparak her yazıda seo ayarlarını vs. düşünmemek. Ayrıca oluşturacağı menüyle de her yazıda dilerseniz seo ayarlarını (başlık, açıklama vb) yapabilirsiniz.

3. Yoast SEO Eklentisi: En iyi SEO eklentilerini düşünecek olursak, WordPress SEO by Yoast teknik optimizasyon yönleriyle yardım dikkat çekerek, özellikleri geniş bir yelpaze sunmaktadır, aynı zamanda kaliteli içerik oluşturmanıza da yardımcı olmaktadır. Bu eklentinin en önemli özellikleri şunlardır: sayfa analizi, otomatik olarak meta etiketleri optimize etme ve ekleme, link öğeleri, XML site haritaları, RSS optimizasyon, .htaccess ve robots.txt dosyaları düzenleme, sosyal medya entegrasyon, fonksiyonları içeri ve dışarı aktarma, Google News SEO modülü gibi. Aynı zamanda All in One Seo Pack ile alternatif olarak kullanılmaktadır, yani bir tanesini tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

4. FV Simpler Seo Pack: Adından da anlaşılacağı üzere daha basit bir seo eklentisidir; mesela arama motorları artık anahtar kelimeleri çok fazla dikkate almamaktadır, o yüzden bu eklenti bunu devre dışı bırakmıştır. Yani bu eklentinin amacı artık çok da gerekli olmayan özelliklerden arınarak kullanıcılara daha basit bir seo deneyimi yaşatmaktır.

5. Seo Friendly Images: Son derece iyi ve gerekli bir wordpress seo eklentisidir. Google’dan hitler sadece aramalardan gelmez, görsellerden de gelir. Görsellerden ziyaretçi çekmek için ise eklediğiniz görsellere ‘ALT’ tag’ini eklemenizle mümkün olur ya da ziyaretçi çekme şansınız artar diyelim. ALT tagi bir nevi görselin açıklamasıdır ve görsellerde bu açıklamayı giren kimselere resim olarak gözükür. İşte bu eklenti görsellerinize otomatik olarak başlık ve ALT etiketi ekler, böylece ziyaretçi sayınızda bir artış sağlarsınız.

Bu eklentinin değerini anlamanız için bir örnek: Diyelim ki Antalya’nın Kaç ilçesi, gezilecek görülecek yerleri vb. bilgileri içeren bir web siteniz var. Haliyle birçok görsel paylaşacaksınız, kişiler Kaş’ın gezilecek yerlerini ararken sadece yazılara değil görsellere de bakacaktır, sizin görselinizde kaş-gezilecek-yerler gibi bir etiket olacağı için resminizin yukarılarda çıkması olasıdır, böylece kişi görsele tıklayıp sitenize gelebilir. İşte bu eklenti bunu sağlamaktadır, tabi ki eklenti kullanmadan manuel olarak da görsellerinie ALT tag’i ekleyebilirsiniz ancak üşenip yapmama veya unutma gibi durumlara karşı bu eklenti kurtarıcınız olacaktır.

6. ShareBar Eklentisi: Sitenizin kenarında popüler sosyal medya sitelerini (facebook, twitter, google + gibi)  göstererek ziyaretçinin eğer isterse tek tıkla beğenmesini veya paylaşmasını sağlayan güzel bir eklentidir.

7. Google XML Sitemaps: Sitemaps, yani site haritaları google botlarının sitenizi daha iyi bir şekilde indexlemesi için gereklidir ve google da bunu sizden bekler. Bu eklenti sitemaps dosyanızı oluşturur ve siz içerik girdikçe günceller, sizin tek yapmanız gereken ‘Google Search Console’dan sitenizin sitemaps dosyasını google’a bildirmek.

Evet daha çok sayıda seo eklentisi mevcut ancak en önemlileri bunlar diye düşünüyorum, elbette ihtiyaca göre diğer seo eklentileri de işe yarayabilir ancak seo eklentileri kuracağım diye sitenizi çok fazla yormamaya özen göstermelisiniz.

yorum bırak