Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri

Dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerini az çok tahmin edebilisiniz ancak hangisi diğerinden daha çok ziyaretçi çekiyor merak ettiniz mi? İlk 5 listeyi ve çeşitli analizleri aşağıda bulabilirsiniz, ayrıca bu yazıda sizlere bonus olarak bunlar haricinde hangi kategorilerdeki sitelerin en çok ziyaret edildiğini de aktaracağım. İşte Top 5:

1- Google.com: Birçok kişi bu listenin başında facebook’un olacağını düşünebilir ama hayır yanılıyorsunuz, dünyanın en popüler sitesi google dır. Google bildiğiniz üzere dünyanın en büyük arama motorudur. Bilmediğiniz ise; google dünya üzerinde TV’lerden sonra en etkin reklam fırsatlarını sunar, Adwords ile hem şirketler hem de kendisi büyük paralar kazanır. Aynı zamanda web site sahipleri için Adsense, mobil oyun ve uygulama sahipleri için ise Admob adında reklam netwörkleri dolayısıyla kazanç kapıları mevcuttur. Yani google bir arama motorundan çok daha fazlasıdır.

2- Youtube.com: Youtube dünya üzerinde en çok video izlenen web sitesidir. Videolar kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için inanılmaz bir büyüme hızına sahiptir. Kurucusu farklı olmasına rağmen google tarafından satın alınmış ve son yıllarda yapılan yatırımlarla çok büyük aşamalar kaydetmiştir. Mesela eskiler hatırlar; youtube’a belirli bir dakikanın üstünde video ekleyemiyordunuz, bu kadar yüksek kalite videolar yoktu vs. Bunların gelişimi hatırlanacak kadar yakın zamanlarda olmuştur.

3- Facebook.com: Dünyanın en büyük sosyal medya ağı listede kendisini 3. sırada yer bulmuştur. Günlük milyarlarca kişi facebook’da dolaşmaktadır ve daha önce benzerleri olmasına rağmen neden facebook’un bu kadar ünlendiği ise merak konusudur. Facebook da şirket ve kişilere reklam fırsatları sunar ancak odaklı olmadığı için google kadar etkili değildir.

4- Baidu.com: Baidu Çin’e özel bir arama motorudur, yani Çin’in yerel Google’ı dır. Böyle ağır topların bulunduğu bir listeye girebilmesinin en büyük nedeni ise tabi ki Çin’in kalabalık nüfusudur. Ancak takdir edilecek nokta ise; yerel bir arama motorunun kurulabilmesi ve kitlelerce, google varken, kullanılması.

5. Wikipedia.org: Dünyanın en büyük online ansiklopedisi ve bilgi kaynağı olan Wikipedia sıralamada 5. sıradadır. Wikipedia bildiğiniz gibi farklı dillerde (ülkemizde Vikipedi) kullanıcılarına bilgi kaynağı olmuş ve internet üzerinde aradığınız özellikle akademik bilgilere wikipedia üzerinden ulaşılabilmiştir.

Bazı okurlarımız instagram, twitter nerede diye düşünebilirler. Öncelikle şunu belirteyim twitter ve instagram düşündüğümüz kadar ünlü değillermiş, zira twitter kendine 14. sırada yer bulurken instagram 18. sırada yer bulabilmiştir.

Bu liste uzayıp gidiyor ancak google’ın yerel sitelerinin (google.com.tr, google.de gibi)  dahi bu listenin her yerini süslediğini görmek mümkün. Ayrıca en çok ziyaret edilen sitelerin arama motorları, sosyal medya siteleri ve online ansiklopedi olduğunu görüyoruz. Bu da bizlere genel internet kullanıcılarının tercihlerini gösteriyor.

Bonus: En çok ziyaret edilen site kategorileri: (sosyal medya ve arama motorları dışında)

  • Haber siteleri
  • İlan siteleri
  • Oyun siteleri
  • Film- dizi siteleri

yorum bırak